Shaqiri ia fiton Superkupën Bayernit - Bota Sot
Shaqiri ia fiton Superkupën Bayernit

Sporti

Shaqiri ia fiton Superkupën Bayernit

Më: 30 gusht 2013 Në ora: 23:46

Futbolli është një sport që luhet 11 kundër 11 dhe në fund fitojnë gjermanët. Tashmë këtë leksion të Geri Lineker e ka mësuar edhe Jose Mourinho, Chelsea i të cilit humbi finalen e Superkupës së Evropës ndaj Bayernit të Mynihut. Ndoshta ajo që mund ti djegë më shumë trajnerit portugez është mënyra se si e humbi, duke qënë se deri në minutën e 120 trofeu i parë evropian kishte marë rrugën drejt Londrës. Kampionët e Evropës paraqiten në fushë me formacionin më të mirë të mundshëm në dispozicion të Guardiolës, me Shvainshtaiger që nuk mundi të rikuperonte dhe Martinez e Gotze në stol për mungesë të formës fizike. Në krahun tjetër Mourinho lë në stol kapitenin Terry ndërsa celsat e sulmit i beson spanjollit Fernando Torres. Spanjolli nuk zhgënjen, madje bën krenar trajnerin kur në minutën e 8 con në avantazh anglezët pas një aksioni perfekt të bluve të Londrës.

Bayern nuk heq dorë nga qarkullimi i topit por pa mundur të shënojë në portën e Cech, i cili duket si në ditët e tij më të mira. Por në minutën e 47, sapo nis pjesa e dytë, Franck Ribery tregon se meriton cmimin e dhënë nga UEFA duke shënuar një supergol dhe vendosur barazpeshën. Bayerni spostohet përpara ndërsa Chelsea i beson kudnërsulmit. Megjithatë deri në fund të 90 minutave barazpesha në rezultat nuk prishet, por ekuilibri i forcave në fushë ndryshon. Ramirez ndërhyn ashpër ndaj Gotzes të hedhur në fushë në vend të Muller, kartoni i dytë i verdhë dhe chelsea me 10 futbollistë 5 minuta përpara fundit të kohës së rregullt. Megjithatë mourinho di të karikojë skuadrën dhe sapo nis shtesa, në minutën e 3 të saj është Hazard që realizon një tjetër supergol. Chelsea me 10 futbollsitë por në avantazh. Bavarezët spostohen në gjysmëfushën e anglezëve dhe Peter Cech tregon se mbetet mankthi më i keq i Bayern, ashtu si në finalen e Mynihut 15 muaj më parë. Madje të krijohet përshtypja që kemi të bëjmë me të njëjtin skenar, kur portieri cek i cili luante këtë mbrëmje në shtëpinë e tij pret raste të pambarimta. Kjo deri në minutën e 120, pasi në shtesën e shtesës është Javi Martinez që barazon rezultatin për të zgjidhur fituesin nga llotaria e 11 metërshave.

Bavarezët duken të kënaqur pasi kanë mundësinë e hakmarrjes, për më tepër që Arjen Roben nuk ka mundësinë për të goditur penallti këtë ndeshje, duke qënë se i la vendin Shaqirit. Ndryshe nga finalja e champions league dy vite më parë, lojtarët tregohen të gjithë të saktë, duke realizuar 9 penallti radhazi. Por belgu Lukaku nuk ruan ritmin e të tjerëve duke ia dhënë këtë titull Bayernit, që për herë të parë fiton Superkupën e Evropës, vetëm pak kohë pas humbjes së Superkupës së Gjermanisë. Për Mourinhon ky trofe mbetet një ëndërr dhe ndoshta specila one do të tentojë ta luajë sërish atë në të ardhmen.


Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...