Të bezdisur nga djersa? “Pa të, do të vdisnim nga i nxehti” - Bota Sot
Të bezdisur nga djersa? “Pa të, do të vdisnim nga i nxehti”

Life style

Të bezdisur nga djersa? “Pa të, do të vdisnim nga i nxehti”

Më: 20 korrik 2016 Në ora: 21:46
Ilustrim

“Shumë kafshë djerësin, është e vërtet, por organizmat e tyre nuk e përdorin djersën si teknologji ftohjeje kaq efikase e të rafinuar sa ne”.

Të bezdisur nga djersa? Në fakt, duhet ta falenderojmë thotë eksperti i mjedisit në universitetit e Kentit, Vybarr Cregan-Reid; pa të, do të vdisnim nga i nxehti.

Njeriu, shpjegon ai, është e vetmja qënie me aftësinë e vetë-freskimit. “Shumë kafshë djerësin, është e vërtet, por organizmat e tyre nuk e përdorin djersën si teknologji ftohjeje kaq efikase e të rafinuar sa ne”.

Është e qartë për Cregan-Reid se njerëzit janë në gjendje të zhvillojnë më shumë stimuj intelektualë se gjitarë të tjerë, por kushdo që ka një kompjuter e di se sado i fuqishëm të jetë, pa një sistem funksional ftohjeje, ai ngec në vend. “Dhe kjo e bën ndryshimin. Aftësia për të ruajtur një temperaturë të qëndrueshme, në mënyrë që jo vetëm të mund të lëvizim, por edhe të mendojmë gjatë lëvizjes”.

Mbase e kemi organizmin të aftë të përballojë vrapimin në distanca të gjata, por muskujt nuk do të na ndihmonin dot pa një kontroll të saktë të temperaturës trupore.

Mos e stigmatizoni djersën, thotë Cregan-Reid; “pa ato bulëzat e saj në lëkurë që punojnë për të mbajtur një temperaturë korrekte të trupit, nuk do të ishim fare këtu.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...