Pas gjendjes së jashtëzakonshme, Erdogan urdhëron mbylljen e një mijë shkollave private - Bota Sot
Pas gjendjes së jashtëzakonshme, Erdogan urdhëron mbylljen e një mijë shkollave private

Evropë

Pas gjendjes së jashtëzakonshme, Erdogan urdhëron mbylljen e një mijë shkollave private

Më: 23 korrik 2016 Në ora: 11:22
Rexhep Tayyip Erdogan

Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan ka urdhëruar mbylljen e më shumë se një mijë shkollave private dhe zgjatjen e periudhës në të cilën disa të dyshuar mund të ndalohen pa pagesë, në dekretin e parë të tij që nga shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme për tre muaj.

Erdogan ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme të mërkurën vonë duke thënë se kjo do tu mundësonte autoriteteve që shpejtë dhe në mënyrë efektive të zbulojnë mbështetësit e grushtit të shtetit të dështuar gjatë fundjavës së kaluar, në të cilën të paktën 246 persona u vranë.

Gjendja e jashtëzakonshme lejon presidentin dhe Qeverinë që të kalojë ligje pa pasur mbështetje parlamentare si dhe të frenojnë apo pezullojnë të drejtat dhe liritë, të cilat ata i konsiderojnë të nevojshme.

Autoritet turke veçse kanë filluar një seri spastrimesh të ushtarëve dhe gjyqtarëve, të cilët dyshohen se janë të përfshirë në përpjekjet për grusht-shtet.

Presidenti turk ka akuzuar vazhdimisht klerikun Fethullah Gulen se qëndron pas grusht-shtetit, por ky i fundit i ka hedhur poshtë akuzat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...