Nesër nis java evropiane esportit - Bota Sot
Nesër nis java evropiane esportit

Sporti

E martë, 23 tetor 2018

Nesër nis java evropiane esportit

Më: 22 shtator 2018 Në ora: 16:38
Ilustrim

Nga nesër deri më 30 tetor në qytete të ndryshe të Kosovës do të organizohen aktivitete në kuadër të javës evropiane të sportit.

Për herë të parë në Kosovë do të organizohet Java Evropiane e Sportit, i cili është një organizim sportiv që mbahet në javën e fundit të muajit shtator, nëpër vende të ndryshme të Bashkimit Evropian dhe i cili mbështetet edhe nga Komisioni Evropian.

Viti 2018 është hera e parë që Kosova organizon një ngjarje të këtillë sportive. Nga 23 deri 30 shtator organizatat e ndryshme sportive, si Komiteti Olimpik i Kosovës, Komiteti Paraolimpik i Kosovës, Federata e Çiklizmit, Atletikës, Sportit Shkollor, Sporteve Universitare do të organizojnë aktivitete të ndryshme anekënd Kosovës, nën patronatin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi.

HAPJA ZYRTARE E JAVËS

Data: 23.09.2018

Ora: 11:00

Vendi: Hotel Sëiss Diamond, Prishtinë

Fjalët përshëndetëse:

11:00 Kujtim Gashi, Ministri i MKRS-së

11:05 Përfaqësuesi i Zyrës së BE-së

11:10 Besim Hasani, Kryetari i KOK-ut

11:15 Ramush Haradinaj, Kryeministri i Kosovës

11:20 Hashim Thaçi, Presidenti i Kosovës

?KONFERENCA “BARAZIA GJINORE DHE DIVERSITETI”

Data: 23.09.2018

Ora: 11:20

Vendi: Hotel Sëiss Diamond, Prishtina

11:20-12:15 TEMA: Evidentimi i ndryshimeve të fuqizimi të femrës në sport midis dy konferencave; gjendja në klube; gjendja në Federata; gjendja me Trajnere, delegate, refere, zyrtare; ndikimi i qeverisë lokale dhe qendrore në fuqizimin e femrës

Panelistë:

Ramush Haradinaj, Kryeministër,

Kujtim Gashi, Ministër për MKRS,

Shpend Ahmeti, kryetar i komunës së Prishtinës,

Shqipe Zogiani, (anëtare e BE të KOK, kryetare e komisionit të KOK “Femra dhe Sporti”),

Vjollca Krasniqi, (anëtare e BE të KOK dhe të FFK, si dhe përgjegjëse për futbollin e femrave),

Shqipe Bajçinca, (anëtare e BE të KOK, të FHK dhe profesoreshë në FKFS;

Lumturie Muhadri (refere e licencuar nga UEFA)

12:15-12:30 PUSHIM PËR KAFE

12:30-13:15 Gratë në Sport, Menaxhimi si lidere

TEMA: (sfidat e trajnereve gra në sport, gratë në BE të klubeve, federatave dhe KOK-u, promovimi i grave dhe vajzave në mediat tradicionale dhe rrjete sociale, fuqizimi i vajzave dhe grave nëpërmjet sportit dhe ndërtimi i karrierës në fusha tjera (politike, shkencë, art, ndërmarrësi);

Paneliste:

Artina Asani, trajnere e basketbolllit;

Mimoza Kusari-Lila, deputete,

Lirie Muhaxheri (trajnere e hendbollit-femrat),

Qëndresa Krelani (gazetare sportive në Radio Kosovë);

Halime Fetahu, (kryetare e kv Medlin Ollbrajt);

Arlinda Morina (sportiste, artiste dhe tejkalimi i sfidave shëndetësore)

13:15-14:00 TEMA: Personat me nevoja të veçanta, vajzat dhe gratë

Paneliste:

Sebahate Beqiri (drejtoreshë “Doën Syndrome Kosova);

Sanije Krasniqi (menaxhere e grassroots në FFK);

Përfaqësuesi i UN ëomen (Flora Macula, head of office),

Rrjeti i grave (Igballe Rugova);

Njomza Emini (Kryetare e Komitetit Parolimpik të Kosovës)

14:00-15:00 Drekë për të gjithë pjesëmarrësit

15:00-15:45 TEMA: Nëna dhe sportiste

Paneliste:

Besire Domaniku (anëtare e BE të KOK dhe FPPK),

Valbona Arifi (trajnere e hendbollit-femrat),

Fortesa Orana, (ish basketolliste dhe trajnere)

Resmije Juniku (ish basketolliste dhe trajnere)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test