Strugë, qentë endacak mbysin 50 dele - Bota Sot
Strugë, qentë endacak mbysin 50 dele

Struga

Strugë, qentë endacak mbysin 50 dele

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 19:02
Foto ilustrim

Rreth 50 dhen mbrëmë janë mbytur dhe masakruar nga disa qenë endacak në një fermë në pronësi të familjes Uzeiri nga fshati Teferiç të Strugës.

Ky është rasti i dytë për vetëm dy ditë ndërsa brenda tre muajve, është rasti i tretë në këtë familje. Për momentin, dëmi vlerësohet në mbi 12 mijë euro. Nga gjithsej 140 dhen, tani u kanë mbetur vetëm 40. Më tej shtojnë se nuk kanë kurrfarë ndihme nga asnjë institucion.

Nga komuna e Strugës për Alsat njoftojnë se pronarët e dhenve deri më tani nuk kanë dorëzuar asnjë kërkesë apo ankesë pranë vetëqeverisjes lokale. Nga Inspektorati i veterinarisë gjatë kontrollit të parë në mars, ishte vërtetuar se lëndimet e shkaktuara janë bërë nga qentë endacak. Atëherë, pronarët kishin dorëzuar padi pranë Komunës së Strugës dhe tani gjykohen me ndërmarrjen publike komunale, duke kërkuar kompensim për dëmin e pësuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat