Strugë, punëtorët e shkollës pa sigurim shëndetësor - Bota Sot
Strugë, punëtorët e shkollës pa sigurim shëndetësor

Struga

E martë, 23 tetor 2018

Strugë, punëtorët e shkollës pa sigurim shëndetësor

Më: 8 tetor 2017 Në ora: 19:18
Strugë

Tani më pesë muaj të punësuarit në shkollën fillore “Josip Broz Tito” në Strugë janë pa sigurim shëndetësor. Si pasojë, të gjitha kontrollet mjekësore ata detyrohen t’i paguajnë privatisht.

Një pjesë e punonjësve thonë se pas një procesi gjyqësor, në punë është kthyer ish drejtorja të cilës duhet t’i paguhen të gjitha detyrimet për dy vitet e gjysmë, aq sa ka zgjatur kontesti gjyqësor. Për situatën e këtillë, nga Këshilli i shkollës i kanë njoftuar të gjitha inspektoratet relevante dhe Ministrinë e arsimit, por se të gjithë kanë hedhur përgjegjësinë.

Me shkrim janë njoftuar Ministria e arsimit, Inspektorati shtetëror i arsimit, inspektorati i punës, inspektorati administrativ ndërsa jemi drejtuar edhe tek policia. Deri më tani askush mori guximin që të na përgjigjet me arsyetimin se nuk janë kompetentë – tha Tanja Lazarovska, kryetare e Këshillit shkollor. Punonjësit paralajmërojnë se hapi i radhës do të jetë organizimi i protestave dhe ngritja e padive. Çdo kontroll mjekësor, çdo operacion paguhet privatisht. E informuam edhe komisionin shtetëror për parandalimin e korrupsionit – tha Toni Saveski, ish drejtor i shkollës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test