Çfarë anije të fundosura fshehë liqeni i Ohrit në Strugë? - Bota Sot
Çfarë anije të fundosura fshehë liqeni i Ohrit në Strugë?

Struga

E hënë, 19 nëntor 2018

Çfarë anije të fundosura fshehë liqeni i Ohrit në Strugë?

Më: 27 nëntor 2017 Në ora: 08:34
Anije

Qendra për notim Akvatek ka hulumtuar dhe dokumentuar se në liqenin e Ohrit ka shumë anije të fundosura.

Shtatë anije nga lufta e parë botërore janë të fundosura në liqenin e Ohrit ndërkohë që pjesë të tyre në formë të mëdha janë të vendosura në Strugë.

Anijet gjenden 1 mijë metra larg bregliqenit në Strugë në thellësi prej 7 metra.

Nga kjo qendër planifikojnë të dokumentojnë gjithë anijet e fundosura me gjithë detajet dhe lokacionin që të mbrohen nga arkeologët.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test