Aksion për pastrimin e një pjese të bregut në Strugë - Bota Sot
Aksion për pastrimin e një pjese të bregut në Strugë

Struga

Aksion për pastrimin e një pjese të bregut në Strugë

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 21:05
Strugë

Ekipi i të rinjve nga shoqata “Akva” dhe skuadrës së vëzhgimit “Krste Jon” sot realizuan një ekoveprim të ri për pastrimin e plazhit pranë anijeve. Kjo është ekopatrulla e dytë e organizuar nga ekipi i mbrojtjes dhe pastrimit si pjesë e projektit “Monitorimi, mbrojtja dhe përdorimi i qëndrueshëm i rripit të kallamës në liqenin e Ohrit”.

Në Ditën e Kryengritjes Popullore, siç thotë Ana Naumoska, një anëtare e ekipit të të rinjve “Akva”, morën një veprim kundër mbeturinave në Strugë.

“Është e nevojshme të zhvillohet ndërgjegjja sociale se mbrojtja dhe mirëmbajtja e natyrës është detyrë qytetare për secilin prej nesh, të krijojmë zakone dhe të japin një shembull se si të sillen me natyrën, ndërsa veprimet e këtilla janë një mënyrë ideale për të bërë pikërisht këtë”, theksoi Naumoska.

Realizimi i ekoveprimeve është një praktikë e shpeshtë e Shoqatës “Akva”, së fundi ata kanë pastruar zonën rreth qendrës së fëmijëve “25 Maji” në Strugë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...