Shfaqjet e para të “Bylis” / 11 trupa do të ngjiten në skenë pas rikonstruksionit të teatrit në Fier - Bota Sot
Shfaqjet e para të “Bylis” / 11 trupa do të ngjiten në skenë pas rikonstruksionit të teatrit në Fier

Teatri

Shfaqjet e para të “Bylis” / 11 trupa do të ngjiten në skenë pas rikonstruksionit të teatrit në Fier

Më: 1 maj 2019 Në ora: 13:33
Fier

Pas një periudhë të gjatë ndërprerjeje, teatri ” Bylis” i Fierit rikthehet me një projekt të ri të iniciuar nga bashkia.

Për inagurimin e teatrit të rikonstruktuar, bashkia filloi zbatimin e projektit “Për Teatrin” ku marrin pjesë 11 trupat më të mira të teatrore të trevave shqiptare. Ato do të performojnë nga 30 Prilli deri më 9 qershor.

Aktivitetin e ka hapur regjisori Gëzim Kame me dramën “Terror”. Interpretimi i aktorëve Viktor Zhusti, Yllka Mujo,dhe Eva Alikaj është duartrokitur ngrohtësisht nga artë-dashësit fierak.

Teatri ” Bylis” u rikonstruktua tërësisht me një investim që shkoi në 800 mijë euro. Në rikonstruksion janë përfshirë skena e re, një sallë bashkëkohore, fonia dhe akustika moderne si dhe kushte të mira për aktorët dhe publikun.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...