Trimat e Jutbinës në TOB - Bota Sot
Trimat e Jutbinës në TOB

Teatri

E shtunë, 17 nëntor 2018

Trimat e Jutbinës në TOB

Më: 24 dhjetor 2016 Në ora: 18:03
ilustrim

Ansambli Popullor vuri në skenë me sukses premierën “Trimat e Jutbinës” e cila shënoi edhe mbylljen e aktivitetit artistic për këtë vit

Shfaqja e bazuar në 11 rrëfimet e vëllimit “Tregime të moçme shqiptare” nga Mitrush Kuteli emocionoi të pranishmit përmes ndërthurjes së muzikës, valleve dhe riteve shqiptare

Muzika dhe regjia e Gerti Drugës, kombinuar me ilustrimet e Gazmend Lekës, dhe koreografinë e Rexhep Çelikut, Genc Kastratit dhe Jera Çurçias solli në skenë kreshnikët, zanat dhe shtojzovallet e Eposit të Kreshnikëve.

Lajmi për një premierë autentike dhe shfaqja e fundit e sezonit kishin zgjuar kërshërinë e publikut i cili ishte i shumtë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test