Performanca “Carla Del Ponte…” do të shfaqet në Hamburg - Bota Sot
Performanca “Carla Del Ponte…” do të shfaqet në Hamburg

Teatri

E martë, 20 nëntor 2018

Performanca “Carla Del Ponte…” do të shfaqet në Hamburg

Më: 20 prill 2017 Në ora: 13:45
“Carla Del Ponte…”

Performanca teatrore e Qendrës Multimedia “Carla del Ponte trinkt in Pristina einen Vanilla Chai Latte”, mbas premierës së suksesshme në Prishtinë e Dyseldorf, tani do të shfaqet edhe në Hamburg të Gjermanisë, në teatrin Kampnagel, në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar KRASS Kultur Crash.

“Carla Del Ponte…” në Hamburg do të shfaqet dy netë radhazi, mw 29 dhe 30 prill, nga ora 19:30.

Regjia e kësaj performance a ka bërë koreografi i njohur gjerman Jochen Roller, tekstin e ka shkruar Jeton Neziraj, kurse performojnë aktoret e mirënjohura kosovare; Agnes Nokshiqi, Alketa Sylaj, Donikë Ahmeti, Lyra Xhoci e Vjosa Abazi

N? k?t? performanc? kosovare-gjermane, koreografi nga Berlini Jochen Roller e b?n regjin e dramës s? re t? dramaturgut nga Prishtina, Jeton Neziraj.

N? shfaqje, protagonistja kryesore ?sht? Carla Del Ponte, udh?ton n? Kosov? me q?llim t? ndjekjes s? kriminel?ve t? trafikimit t? organeve. Gjat? nj? pauze t? shkurt?r, ajo shkon n? Starbucks Café n? Prishtin? dhe befasohet q? pija e saj e preferuar, Vanilla Chai Latte, e ka shijen e njëjtë me at? n? Evrop?. Ky incident shkakton p?rçartje n? lidhje me liberalizimin e d?shtuar t? demokracive t? vjetra europiane, atraksionin pornografik t? kapitalizmit per?ndimor, tregtin? me organe dhe superioritetin e thikave zvicrane.

Koreografi Jochen Roller v? tekstin e Nezirajt n? l?vizje, me pes? aktoret e shquara kosovare t? cilat luajnë me tekstin n? gjuh?n angleze brenda nj? koreografie të ritmit të shpejtë. Aktoret transformohen marr?zisht nga Carla Del Ponte në Madeleine Albright, në gruan e trishtuar gjermane, Marina Abramoviq, N?n?n Tereze, organ-kërkues, organ-dhurues, Ulay, Bill Clinton, Elez Nikçi dhe në v?llaun e Carla Del Pontes.

“Carla Del Ponte pi Vanilla Chai Latte n? Prishtin?” ?sht? performanc? verbuese e nj? perspektive n? ndryshim të vazhdueshëm dhe e një koreografie të q?ndrimeve tkurrëse. Ësht? vallzim propagandistik mbi këmbënguljen e ideologjisë - e shpejt?, e furishme, tragjike dhe qesharake.

Kostimet për shfaqje i ka punuar Sebastian Ellrich, kurse ndriçimin e kan bërë Marek Lamprecht dhe Denis Berisha. Shfaqja është prodhuar nga Qendra Multimedia dhe FFT, Dyseldorf, kurse është financuar nga Robert-Bosch-Stiftung/Szenenëechsel, Nationales Performance Netz Germany dhe Goethe Institut. Qendra Multimedia mbështetet nga Zyra e Unionit Evropian në Kosovë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test