‘Burri i gruas sime’ me premierë në Zagreb - Bota Sot
‘Burri i gruas sime’ me premierë në Zagreb

Teatri

E hënë, 15 tetor 2018

‘Burri i gruas sime’ me premierë në Zagreb

Më: 7 maj 2017 Në ora: 23:33
Pamje nga komedia ‘Burri i gruas sime’

Teatri Mergimtari Me 30 prill 2017, ne Zagreb shpalli me suksese premieren e komedis se autorit te njohur kroat Miro Gavran "Burri i gruas sime" perkthyer nga Kastriot Qipi, regji te Leonard Hamitaj.

Interpretuan Aktoret Valentina Gjinaj Mrijaj, Leonard Hamitaj, Amr Kadriu. Dhe me specifike kete komedi e bënë prejardhja e aktorëve nga Kosova, Maqedonia, Shqipëria, kurse violinisti Vedran Kojic nga Kroacia i cili shoqeroj komedine me muzike te perzgjedhur..

Aktorët mahniten publiikun e gjerë, ku nuk munguan të qeshurat dhe duartrokitjet e pandalshme, rreth 200 spektator, malazez. kroat, shqiptar. polak,dhe bulgar. Teatri Mergimtari në krye me regjizorin dhe aktorin Leonard Hamitaj ka filluar punën e tij prej 2003 ne Zagreb. Ka pasur 15 shfaqje dramash, komedish dhe spektakle ne Kroaci, Kosove, Maqedoni e me këtë komedi Teatri Mergimtari do të ketë turne në gjithë Kroacin, në Europe, Austri, Gjermani,Kosove, Maqedoni e Shqiperi. Ndërsa për sezonin vjeshtor tetari Mergimtari parashikon një tjetër bashkpunim shqiparo-kroat në fushën e tetarit, komedin e nje autori të njohur shqiptar në gjuhën kroate.

Valentina Gjinaj Mrijaj njeherit eshte dhe shkrimtare, antare e klubit letrar vorea ujko nga Klina. Në vitin 2002 botoj librin e parë me poezi, në vitin 2003 të dytin, e cila për një kohe të gjatë është por që premton se bashkë me aktrim nuk do anashkaloj as të shkruarit, duke premtuar librin e tret vitin e ardhshem.

Image
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test