Apple shpërblen adoleshentin që zbuloi lëshimin e sigurisë në FaceTime - Bota Sot
Apple shpërblen adoleshentin që zbuloi lëshimin e sigurisë në FaceTime

Teknologji

Apple shpërblen adoleshentin që zbuloi lëshimin e sigurisë në FaceTime

Më: 10 shkurt 2019 Në ora: 23:01
Adoleshenti amerikan

Një adoleshent amerikan i cili zbuloi një të metë të sigurisë në aplikacionin e FaceTime për thirrjet video mori një shpërblim nga Apple.

Kompania nga Cupertino nuk ka zbuluar shumën e 14-vjeçarit Grant Thompson, por besohet se bëhet fjalë për para që do ta ndihmojnë në arsim.

I riu fitoi shpërblimin pasi gjeti një të metë që lejonte përgjimin e përkohshëm të pranuesit të thirrjeve FaceTime.

Ai mori çmimin pasi një ekspert i sigurisë refuzoi të zbulojë të metën e sigurisë, pasi nuk i ishte ofruar shpërblim.

Informacioni për lëshimin e sigurisë në aplikacionin Face Time u shfaq në janar. U zbulua se disa përdorues të pajisjes Apple mund t'i dëgjonin fshehurazi njerëzit që thërrisnin nëpërmjet FaceTime, edhe pse marrësit nuk e pranonin thirrjen.

Apple e pa këtë si një problem serioz, duke parandaluar thirrjet në grupe gjatë hetimit të asaj që po bëhej dhe përgatitjes së riparimit.

Ndryshe, Thompson i dërgoi disa e-mail Apple dhe porosi të tjera për ta paralajmëruar kompaninë rreth problemit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...