Britania e Madhe akuzon Facebook për shkelje të qëllimshme të ligjit për privatësinë - Bota Sot
Britania e Madhe akuzon Facebook për shkelje të qëllimshme të ligjit për privatësinë

Teknologji

Britania e Madhe akuzon Facebook për shkelje të qëllimshme të ligjit për privatësinë

Më: 18 shkurt 2019 Në ora: 14:24
Ilustrim

Deputetët britanikë lëshuan një raport të ashpër sot, duke denoncuar Facebook për shkelje të qëllimshme të ligjeve të privatësisë dhe mbrojtjen e konkurrencës në Britaninë e Madhe, duke kërkuar më shumë kontroll mbi kompanitë e rrjeteve sociale.

Raporti mbi lajmet e rreme dhe dezinformimet në rrjetet sociale vjen pas hetimit 18-mujor, raporton AP.

Komiteti parlamentar që përgatiti raportin thekson se faqet e rrjeteve sociale duhet të zbatojnë kodin e etikës të detyrueshme të mbikëqyrur nga një rregullator i pavarur për të kontrolluar më mirë përmbajtjen e dëmshme ose të paligjshme.

Në raport i bëhet thirrje Facebook, për të cilin thuhet se struktura e faqes së tij është projektuar për të "fshehur vetëdijen dhe përgjegjësinë për vendime të caktuara".

Reuters raporton se me rastin e raportit britanik, Facebook njoftoi sot se është "i hapur për të gjitha rregulloret që kanë kuptim".

"Jemi të hapur për rregullime domethënëse dhe mbështesim rekomandimin e komisionit për reformën e ligjit zgjedhor", tha Karim Palant, menaxher i politikës publike të Facebook.

Ai shtoi se Facebook nuk është "e njëjta kompani" siç ishte një vit më parë dhe se tashmë ka bërë ndryshime të rëndësishme në procedurat e saj.

Facebook u përball me një skandal të madh në lidhje me sjelljen jo korrekte të privatësisë vitin e kaluar, kur lejoi Cambridge Analytics, kompaninë tashmë të shuar britanike që merrej me grumbullimin e të dhënave, për të hyrë në informacionin privat të 87 milionë shfrytëzuesve të atij rrjeti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...