Elon Musk planifikon t’i ofrojë të gjithë botës ‘Wi-Fi’ falas - Bota Sot
Elon Musk planifikon t’i ofrojë të gjithë botës ‘Wi-Fi’ falas

Teknologji

Elon Musk planifikon t’i ofrojë të gjithë botës ‘Wi-Fi’ falas

Më: 13 mars 2019 Në ora: 08:00
Elon Musk

Elon Musk, pavarësisht polemikave rreth tij, është një gjeni dhe një biznesmen i vërtetë parë eksellancë.

Një nga përpjekjet e tij të shumta është padyshim ideja e tij e famshme dhe e kritikuar shpesh për udhëtimin marsian, për të cilën ai thotë se do të jetësohet së shpejti.

Një ndër projektet e tij ka qenë gjithmonë diçka që është tentuar më parë, në një përpjekje të mëhershme nga Facebook: ofrimi i Wi-Fi’së falas.

Natyrisht, kjo ide është frymëzuar nga një nga frymëzimet më të mëdha të Muskut, Nikola Tesla, i cili kishte parashikuar së pari një mënyrë për të siguruar energji të pandërprerë përmes hapësirës.

Në rastin e Muskut, megjithatë, projekti ka të bëjë me dërgimin e satelitëve të nivelit të lartë në hapësirë, përkatësisht 4425 satelitë, në një projekt që do të kushtojë një shumë prej 10 miliardë dollarësh.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...