Shumica e antiviruseve në Google Play e kanë të pamundur të gjejnë softuerët e dëmshëm - Bota Sot
Shumica e antiviruseve në Google Play e kanë të pamundur të gjejnë softuerët e dëmshëm

Teknologji

Shumica e antiviruseve në Google Play e kanë të pamundur të gjejnë softuerët e dëmshëm

Më: 17 mars 2019 Në ora: 09:09
Google Play

Studimi i realizuar nga ekspertët, tregon se nuk duhet të bazoheni shumë në antiviruset e Google Play, sepse nuk janë të sigurta.

Në të kundërtën, ato janë të paafta dhe dështojnë të gjejnë softuerët e dëmshëm, është gjetur në hulumtim.

Grupi që merret me testimin e antiviruseve AP-Comparatives, ka testuar 250 aplikacione të antiviruseve në Google Play – që për fat të keq, shumica treguan përformancë të dobët.

Testi i realizuar, tregon se 138 aplikacione ia dolën t’i detektojnë vetëm 30 që kishin gabime, teksa i shënjuan disa dosje të pastra, sikur të kishin gabime. Disa prej antiviruseve ishin aplikacioneve të rrejshme, si dhe posedonin materiale që përhapnin viruse.

Pak kohë pas prezantimit të raportit, Google Play Store i ka larguar 32 aplikacione, ndërsa nuk ka bërë të ditur nëse ato ishin zhvilluar nga amatorët apo inxhinier të specializuar.

“Në 100 prej aplikacioneve, 90 kanë dhënë efekt të dobët” thuhet shkurt në raportin e AP-Comparatives. Analizatorët e hulumtimit, kërkojnë që të mos lexohen përshkrimet e aplikacioneve për antiviruse, sepse edhe ato mund të jenë të rrejshme dhe të shkruara nga i njëjti autor.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...