Procesorët Intel kanë një dobësi të re – Spoiler, AMD është i sigurt - Bota Sot
Procesorët Intel kanë një dobësi të re – Spoiler, AMD është i sigurt

Teknologji

Procesorët Intel kanë një dobësi të re – Spoiler, AMD është i sigurt

Më: 18 mars 2019 Në ora: 17:07
ilustrim

Studiuesit në Institutin Politeknik Worcester në SHBA dhe Universitetin e Lubeck në Gjermani kanë zbuluar kohët e fundit një dobësi të re që ndikon në procesorët Intel.

Nën emrin "Spoiler", dobësia e ngjashme me Spectre, prek një ekzekutues spekulativ të makinës që ndikon në përpunimin e saktë hyrës për të përmirësuar performancën.

Siç thekson raporti, Spoiler është i pavarur nga Specter, kështu që patch-et ekzistuese dhe përditësimet e publikuara për Specter dhe Meltdown nuk kanë asnjë ndikim në cenimin e ri.

Spoiler është një problem i komplikuar, sipas raporteve dhe mund të vërehet te procesorët Intel nga gjenerata e parë e deri tek ajo e fundit.

Hulumtuesit gjithashtu testuan AMD dhe procesorë me bazë ARM, por gjetën se nuk ishin subjekt i dobësisë.

AMD konfirmoi gjithashtu se Spoiler nuk ndikon në procesorët Ryzen të kompanisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...