Truqet që i ndihmojnë baterisë së ‘iPhone’-it të zgjasë më shumë - Bota Sot
Truqet që i ndihmojnë baterisë së ‘iPhone’-it të zgjasë më shumë

Teknologji

Truqet që i ndihmojnë baterisë së ‘iPhone’-it të zgjasë më shumë

Më: 19 mars 2019 Në ora: 17:56
Ilustrim

Çdoherë përgjatë ditës bateria e 'iPhone'-it tuaj harxhohet dhe detyroheni ta mbushni? Ekzistojnë disa truqe që e bëjnë atë të zgjasë më shumë.

E përditshmja ‘The Sun’ ka përzgjedhur disa nga truqet që ndihmojnë baterinë e ‘iPhone’-it të zgjasë më shumë.

Gjeni aplikacione të dyshimta për t’i fshirë

‘iPhone’-i juaj ka një mjet të integruar që ju lejon të zbuloni saktësisht se cilat aplikacione po e dëmtojnë baterinë tuaj.

Shkoni te Settings> Battery, dhe pastaj prisni që faqja të ngarkohet.

Më pas, prekni tek opsionin “Last 10 Days”, që zbulon përdorimin e baterisë për aplikacione të ndryshme nga java dhe gjysma e kaluar.

Nëse keni shpenzuar shumë kohë në një aplikacion por gjendet lartë në listën e aplikacioneve të përdorura, kjo nënkupton se është duke ua “shterruar” baterinë.

Aktivizo “Low Power Mode”

“Low Power Mode” do të ndalojë disa funksione që marrin shumë përqindje nga smartfoni juaj.

“Kur “Low Power Mode” është aktiv, iPhone juaj do të zgjasë më shumë, por disa veçori mund të kërkojnë më shumë kohë për t’u përditësuar ose përfunduar”, shpjegon Apple.

Aktivizo ‘Auto-Brightness’

Sa më i ndritshëm të jetë ekrani i telefonit tuaj, aq më shpejt jeta e baterisë do të harxhohet.

Pra, aktivizoni funksionin e Auto-Brightness, i cili do të rregullojë ndriçimin e ekranit bazuar në ndriçimin e ambientit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...