Rrjeti 5G do të ketë më shumë përdorues se sa mendohej

Teknologji

Rrjeti 5G do të ketë më shumë përdorues se sa mendohej

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 15:36
Foto ilustrim

Gjiganti suedez i telekomunikacionit Ericsson ka rritur vlerësimin e tij për numrin e abonimeve për shërbimet në rrjetet e telekomunikacionit celular të gjeneratës së fundit 5G me 27 për qind në 1.9 miliard deri në vitin 2024.

Kjo do të mundësojë qasje në shërbime në rrjetet e telekomunikacionit 5G për më shumë se 45% të popullsisë së botës, njoftoi kompania suedeze e pajisjeve të rrjetit të telekomunikacioneve në raportin e saj gjysmëvjetor të mobilitetit.

Ericsson pohon se Amerika Veriore pritet të udhëheqë miratimin e 5G, me një parashikim 63 për qind për komunikimet mobile në rajon për pesë vjet, pasuar nga Azia Juglindore dhe Evropa .

4G do të vazhdojë të jetë teknologjia dominuese në të ardhmen, duke pasur parasysh se rreth pesë miliardë abonime priten deri në fund të vitit 2024. Pritet që gjenerata e re e teknologjisë së komunikimeve mobile do të mundësojë një transferim më të shpejtë të të dhënave dhe një lidhje më të lehtë të lojërave në pajisjet e rrjeteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat