Samsung do të prodhojë procesorin Snapdragon 865 - Bota Sot
Samsung do të prodhojë procesorin Snapdragon 865

Teknologji

Samsung do të prodhojë procesorin Snapdragon 865

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 15:40
Foto ilustrim

Procesi i prodhimit të Samsung EUV 7nm ka sjellë një numër kontratash të mëdha në kompaninë e Koresë së Jugut.

Qualcomm zgjodhi Samsung për të krijuar procesorin Snapdragon 865, duke lënë mënjanë TSMC. Marrëveshja ende nuk është përfunduar, por sipas burimeve është në fazën përfundimtare.

TSMC ishte zgjedhja e Qualcomm Snapdragon për prodhimin e procesorëve 845 dhe 855 prej 7nm, i cili mori këtë rol nga Samsung, pasi kompania prodhoi procesorët 820 dhe 835.

Qualcomm beson se procesi i Samung EUV 7nm është më i avancuar se procesi i 7-të i TSMC-së. Më parë u shfaq informacioni që do të ketë dy versionet e procesorit Snapdragon 865- modeli standard me X55 5G modem.

Samsung do të prodhojë dhe procesor GPU për Nvidia, i cili është përdorur edhe nga TSMC për vite me radhë.

Samsung dhe AMD kanë bashkëpunuar edhe në krijimin e GPU për mobil, por AMD ende mban TSMC kur vjen puna e prodhimit të kartave të reja Zen 2 CPU dhe Navi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat