Pse dëgjojmë zhurmë pranë linjave të tensionit të lartë? - Bota Sot
Pse dëgjojmë zhurmë pranë linjave të tensionit të lartë?

Teknologji

Pse dëgjojmë zhurmë pranë linjave të tensionit të lartë?

Më: 16 qershor 2019 Në ora: 20:59
Linja

Vjen kryesisht për shkak të efektit të voltazhit të lartë në ajrin që rrethon kabllin.

Ajri është normalisht një përcjellës shumë i dobët i energjisë elektrike. Por nëse një voltazh mjaftueshëm i lartë aplikohet përgjatë një distance të shkurtër, elektronet e molekulave të ajrit tërhiqen fort dhe fillojnë që të formojnë një rrymë.

Kjo nga ana e vet shkakton një nxehje të fortë të ajrit gjë që rezultonë në zhurmën si fishkëllimë që dëgjojmë kur ndodhemi nën kabllot e tensionit të lartë.

Kjo ndodh më shpesh gjatë motit me lagështi, kur ajri bëhet përcjellës më i mirë i energjisë elektrike. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...