Aeroplani i parë elektrik në botë - Bota Sot
Aeroplani i parë elektrik në botë

Teknologji

Aeroplani i parë elektrik në botë

Më: 22 qershor 2019 Në ora: 17:25
Aeroplani

Ndërsa revolucioni i makinave elektrike vazhdon, duket se kjo ka prekur edhe avionët.

Në ekspozitën Paris Air Show këtë javë, prodhuesi izraelit i aeroplanëve zbuloi Alice, aeroplan i pari në botë plotësisht elektrik.

Alice me formë të pazakontë, në bordin e së cilës mund të qëndrojë deri në nëntë pasagjerë, do udhëtojë me një bateri litium-ion, që udhëton 1046 km në lartësinë 3 km dhe me 444 km/h.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...