Apple do të kalojë plotësisht në OLED për iPhone 2020, sjell edhe 5G - Bota Sot
Apple do të kalojë plotësisht në OLED për iPhone 2020, sjell edhe 5G

Teknologji

Apple do të kalojë plotësisht në OLED për iPhone 2020, sjell edhe 5G

Më: 10 korrik 2019 Në ora: 07:58
Apple

Për momentin, formacioni i iPhone përbëhet nga iPhone XS, XS Max dhe iPhone XR, dy ish-modelet e para me teknologji të ekranit OLED, ndërsa i fundit përdor LCD.

Ka pasur raporte që Apple në fund të fundit mund të bëjë një kalim të plotë në ekranet OLED në të ardhmen, dhe sipas analistit Samik Chatterjee, kjo mund të ndodhë në vitin 2020.

Sipas Chatterjee, ai pretendon se në vitin 2020, Apple pritet të lansojë një treshe të iPhone-ve të nivelit të lartë dhe të gjitha do të kenë ekrane OLED, së bashku me mbështetjen për 5G.

Raporti vazhdon të pohojë se madhësia e ekranit e ofruar do të jetë 5.4 inç, 6.1 inç dhe 6.7 inç.

Kjo është për shkak se sipas Chatterjee, përdorimi i OLED do të jetë për modelet më të larta të iPhone, por ai gjithashtu vëren se Apple do të vazhdojë të bëjë një version të lirë i cili me sa duket do të vazhdojë të përdor LCD, duke qenë më i lirë për t’u prodhuar.

Përveç OLED, analisti pretendon se Apple do të prezantojë mbështetje për 5G në iPhone 2020 të tyre, së bashku me një sensorë ToF 3D për kamera që do të përdoret për aplikacione të realitet të shtuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...