Roboti rus humanoid bashkohet me ekuipazhin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar

Teknologji

Roboti rus humanoid bashkohet me ekuipazhin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 17:32
Foto

Roboti humanoid rus FEDOR do të niset në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës më 22 gusht dhe do të jetë atje për dy ditë, njoftoi Drejtori i Përgjithshëm i Roskosmos, Dmitri Rogozin në Kozmodromin e Baikonur.

Ky robot quhet SkyBot F-850, raporton TASS.

Rogozin tha se roboti humanoid do të dërgohet në Hënë në të ardhmen si pjesë e përgatitjeve për dërgimin e një misioni njerëzor.

“Ne do të kemi një fazë përgatitore për këtë – së pari do të dërgojmë një robot humanoid, dhe pastaj njerëzit, pasi të studiojmë të gjitha rreziqet dhe të mësuarit për t’i luftuar ato”, tha ai.

Roboti Android FEDOR u krijua në bashkëpunim me Android Tech dhe Fondacionin Rus për Projekte të Avancuara Kërkimore me mbështetjen teknike të Ministrisë së Situatave Emergjente të Rusisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat