Huawei e ka ndihmuar me teknologji Korenë e Veriut - Bota Sot
Huawei e ka ndihmuar me teknologji Korenë e Veriut

Teknologji

Huawei e ka ndihmuar me teknologji Korenë e Veriut

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 23:43
Huawei

Gjiganti i telekomunikimit “Huawei”, e ka ndihmuar në mënyrë të fshehtë Korenë e Veriut që të ngrejë dhe mbajë funksionale linjat e saj të rrjetit Wi Fi të teknologjisë 3G, sipas “Washington Post” që citon dokumente të marra nga një ish-punonjës i kompanisë kineze.

“Huawei” bashkë me kompaninë tjetër kineze “Panda International Information Technology”, ka punuar në tetë vitet e fundit mbi një seri projektesh në Korenë e Veriut.

Sipas këtyre informacioneve ngrihen dyshime se “Huawei” ka shkelur normat amerikane për furnizimin e Koresë së Veriut me aparatura./ASTH/ 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat