Ushtria Amerikane prodhon një armë automatike me inteligjencë artificiale - Bota Sot
Ushtria Amerikane prodhon një armë automatike me inteligjencë artificiale

Teknologji

Ushtria Amerikane prodhon një armë automatike me inteligjencë artificiale

Më: 25 korrik 2019 Në ora: 21:51
Foto

Gjenerata e re e armëve të ushtrisë Amerikane do të kenë kontrolle të avancuara të qitjes përfshirë një kamër dixhitale dhe inteligjencë artificiale.

Arma e njohur si Next Generation Squad do të pajisjet me një sistem optik të kontrollit të qitjes.

Ajo do të jetë e lehtë, të prodhojë më pak zhurmë dhe dritë. Inteligjenca artificiale do të përdoret për identifikimin e rrezikut dhe dhënien prioritet të shënjestrave.

Sipas Military.com, NGSW është një përpjekje për të dizajnuar një armë të re këmbësorie e cila do të zëvendësojë karabinën M4A1 dhe armës automatike M249.

Përveç sistemit të ri të qitjes, arta do të ketë teknologji dixhitale të shënjestrim dhe të kombinohet me një platformë të realitetit të shtuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...