Adoleshenti britanik “rrëmben” 30 milionë dollarë nga loja Fortnite - Bota Sot
Adoleshenti britanik “rrëmben” 30 milionë dollarë nga loja Fortnite

Teknologji

Adoleshenti britanik “rrëmben” 30 milionë dollarë nga loja Fortnite

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 14:19
Foto

Një adoleshent britanik ka fituar 1.25 milion dollarë duke u renditur i dyti në Kupën e parë të lojërave elektronike “Fortnite” në Nju Jork. Jaden Ashman, 15 vjeç, që luan me emrin Wolfiez, u rendit i dyti së bashku me shokun e tij holandez Dave Jong, 21 vjeç, që u renditën më të mirët nga 250 milionë lojtarë në mbarë botën.

Por Ashman, i cili qe shoqëruar nga nëna e tij gjatë tërë kohës, duket se nuk e ka pasur vetëm hallin e lojës.

Nëna e saj pohoi se i biri ka përjetuar  një “makth të dyfishtë” pasi ishte i detyruar nga familja që t’i kushtojë më shumë rëndësi mësimeve.

Megjithatë adoleshenti arriti të marrë plot 30 milion dollarë falë lojës që ai e luan në nivel eksperti. Sa i përket shpenzimit të parave, nëna e fituesit tha se djali i saj nuk qe materialist, dhe u shpreh e bindur se ai do t’i menaxhonte ato me mençuri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...