Manovra e ‘rrezikshme’ e Facebook-ut, ky është ndryshimi që po bën në Instagram dhe WhatsApp - Bota Sot
Manovra e ‘rrezikshme’ e Facebook-ut, ky është ndryshimi që po bën në Instagram dhe WhatsApp

Teknologji

Manovra e ‘rrezikshme’ e Facebook-ut, ky është ndryshimi që po bën në Instagram dhe WhatsApp

Më: 4 gusht 2019 Në ora: 08:26
Foto ilustrim

Facebook është duke planifikuar t’ia bashkon emrin e tij Instagramit dhe Facebook, duke i quajtur “Instagram nga Facebook-u” dhe “WhatsApp nga Facebook”.

Kjo lëvizje është konsiderohet e “rrezikshme” për shkak se të dy aplikacionet janë zhvilluar jashtë Facebook, që më vonë ky i fundit i ka blerë. Këto dy aplikacione kanë kulturë të ndryshme koorporative.

“Në dëshirojmë ta bëjmë të ditur për produktet dhe shërbimet që janë pjesë e Facebook”- deklaroi një grua brenda kompanisë së Facebook, raporton “Times Magazine”.

Komisioni Federal i tregtisë është duke hetuar se nëse Facebook është duke e bërë këtë për të fituar monopol. Ata janë duke shqyrtuar nëse kompania më e madhe e rrjeteve sociale është duke kërkuar dominim në industri.

Ndryshimet do të shfaqen në aplikacionet në IOS, Google Play, për momentin. Po ashtu, që nga Marsi Facebook ka qenë duke testuar emra të ri për këto aplikacione.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...