Microsoft përfundimisht sjell funksionin Internet Recovery për Windows 10 - Bota Sot
Microsoft përfundimisht sjell funksionin Internet Recovery për Windows 10

Teknologji

Microsoft përfundimisht sjell funksionin Internet Recovery për Windows 10

Më: 4 gusht 2019 Në ora: 18:17
Ilustrim

Softueri i sotëm vjen kryesisht në formën e një shkarkimi digjital, dhe nëse e fshini aksidentalisht, nuk keni nevojë të kërkoni nëpër disqe me pluhur instalimi - thjesht mund ta shkarkoni programin nga faqja e zhvilluesit. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për riinstalimet e Windows 10, situata është pak më e komplikuar.

Lajmi i mirë është se Microsoft përfundimisht do të mundësojë Internet Recovery për kompjuterët Windows 10. Kjo do të thotë që nëse ndonjëherë keni nevojë të riinstaloni Windows 10, do të keni mundësi ta shkarkoni nga Cloud.

Një gjë e tillë do të jetë krejt ndryshe nga metodat aktuale, të cilat përfshijnë ndarje, mjete të jashtme, çelësa USB ose një disk tradicional të instalimit.

Është interesante që Microsoft në të vërtetë ofron një funksion të ngjashëm "restore" për linjën e tij Surface, por kjo tani do të shtrihet edhe në pajisjet e tjera..

Internet Recovery për Windows 10 nuk është ende në dispozicion dhe aktualisht është pjesë e Insider build, i cili nuk është aktivizuar dhe nuk mund të testohet  edhe nëse jeni anëtar i programit Insider.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...