8chan po dëbohet nga interneti - Bota Sot
8chan po dëbohet nga interneti

Teknologji

8chan po dëbohet nga interneti

Më: 11 gusht 2019 Në ora: 13:09
8chan

Tashmë ishte bërë e njohur si një bord mesazhesh e mbushur me urrejtje, e përdorur për të festuar të shtëna masive.

Tani, pasi njeriu i arrestuar për të shtënat në El Paso që dyshohet se ka përdorur 8chan për të postuar manifestin e tij supremacist të bardhë, ofruesit e shërbimeve kanë thënë se tani është mjaft.

Ndëgjoni podcast-in më të fundit të Tent Tech në Tinguj në BBC

Noteriteti i 8chan ka zgjatur shumë kohë thirrje që ai të dëbohet nga interneti.

Ata u rritën më shumë pasi një llogari që besohej se i përkiste burrit pas vrasjes masive në Christchurch, Zelanda e Re, postoi një manifest me 87 faqe, plot me trillime kundër emigrantëve dhe muslimanëve.

Edhe themeluesi i faqes tha se mjaftonte. Fredrick Brennan, i cili ndërpreu lidhjet me 8chan në vitin 2018, i tha BBC-së se pronari aktual duhet të tërheqë prizën.

Në një video në YouTube, pronari aktual i 8chan, Jim Watkins tha që ai punoi me zbatimin e ligjit dhe zbatoi ligjin.

Të Dielën, Cloudflare – e cila mbron 8chan dhe mijëra organizata të tjera nga mohimi i sulmeve të shërbimit – ra 8chan. Bordi i mesazheve u zhduk shpejt nga rrjeti publik.

Nuk ka rregulla globale mbi atë që lejohet online – dhe shumë mund të argumentojnë se ato do të ishin një ide shumë e keqe.

Pra, ka të ngjarë që 8chan ose zëvendësimet e tij do të kthehen në internet së shpejti, për shkak të vendimeve tregtare, sesa të bëra nga rregullatorët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...