Përdorni Bluetooth? Kjo është arsyeja pse duhet të ndaleni - Bota Sot
Përdorni Bluetooth? Kjo është arsyeja pse duhet të ndaleni

Teknologji

Përdorni Bluetooth? Kjo është arsyeja pse duhet të ndaleni

Më: 28 gusht 2019 Në ora: 13:07
Ilustrim

Të gjithë përdorin Bluetooth, por mbase duhet të ndalojnë së bëri ...

Teknologjia që ne e marrim si të mirë sot - lidh gjithçka: nga telefonat inteligjentë dhe orët, përmes celularit dhe frigoriferit tonë, deri te vibratorët. Megjithatë, gjithnjë e më shumë ekspertë pohojnë se ky është një problem i madh.

Arsyeja për këtë ka të bëjë vetëm me sigurinë dhe mbrojtjen e të dhënave.

Këtë vit në DEF CON, konventa më e madhe e hakerëve në botë, studiuesit treguan se sa e lehtë është të përdorësh Bluetooth për të identifikuar folësit digjital të cenueshëm.

Pasi të identifikohen, hakerët mund të marrin kontrollin e folësve dhe të bëjnë zhurmë të rrezikshëm që mund të dëmtojnë dëgjimin e kujtdo në zonën e afërt.

Hakerët mund të përgjojnë dhe modifikojnë të gjitha të dhënat e dërguara përmes kësaj teknologjie, dhe mund t’i përgjojnë.

AirDrop mund të përdorë të dhënat tuaja, dhe shumë dyqane përdorin Bluetooth për të ndjekur vendndodhjet e klientëve dhe më vonë ua shesin informacionet reklamuesve që ndërtojnë një bazë të dhënash mbi ta.

Në fakt, është shumë e thjeshtë. Thjesht duhet ta mbani Bluetooth-in fikur kur nuk ju duhet, përndryshe kjo teknologji ju bën të prekshëm çdo kohë te kushdo që dëshiron të abuzojë me pakujdesin tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...