47 shtete federale amerikane kundër Facebook - Bota Sot
47 shtete federale amerikane kundër Facebook

Teknologji

47 shtete federale amerikane kundër Facebook

Më: 7 nëntor 2019 Në ora: 19:16
Mark Zukenberg

Kalifornia është duke hetuar zbulimin e informacionit të përdoruesve të Facebook për Cambridge Analytica dhe partnerët e tjerë.

Kjo u zbulua nga autoritetet e këtij shteti amerikan, duke kërkuar që gjigandi i mediave sociale t’i përgjigjet thirrjes.

Zbulimi i këtij hetimi është lajmi i fundit i keq për Facebook, i cili tashmë po hetohet nga 47 shtete federale të SHBA-së, sipas Reuters.

Disa shtete, veçanërisht Nju Jorku dhe Nebraska, kanë ngritur shqetësime se të dhënat e konsumatorëve janë të ekspozuar ndaj vjedhjeve të të dhënave të mundshme dhe rritjes së çmimeve të reklamave.

Facebook nuk i komentoi pretendimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat