Mendohuni dy herë para se të përdorni celularin në timon, ja si kapeni “mat” - Bota Sot
Mendohuni dy herë para se të përdorni celularin në timon, ja si kapeni “mat”

Teknologji

Mendohuni dy herë para se të përdorni celularin në timon, ja si kapeni “mat”

Më: 2 dhjetor 2019 Në ora: 20:02
Ilustrim

Kamerat e inteligjencës artificiale do të arrijnë të shohin nëse shoferët përdorin celularët për të dërguar mesazhe ndërkohë që drejtojnë makinën.

Kjo teknologji e re është aktivizuar në Australi që me datë 1 dhjetor.

Nëse kamerat kapin një shofer gjatë tre muajve të parë, ata do të marrin një letër paralajmëruese, por pas kësaj mund të përballen me një gjobë.

Në gjysmën e parë të vitit 2019, kamerat u testuan dhe zbuluan me sukses se 100 mijë shoferë përdornin celularin në mënyrë të paligjshme.

Kamerat kanë qëllim që të ruajnë jetën e shoferëve dhe pasagjerëve të tyre duke ulur numrin e aksidenteve të shkaktuara nga pajisjet celulare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat