Facebook ka sugjeruar “rregulla të reja për internetin” - Bota Sot
Facebook ka sugjeruar “rregulla të reja për internetin”

Teknologji

Facebook ka sugjeruar “rregulla të reja për internetin”

Më: 19 shkurt 2020 Në ora: 14:57
Mark Zuckerberg

Rrjetet sociale përballen me kritika për përmbajtjet e ndryshme që lejojnë publikimin në platformën e tyre.

Facebook ka sugjeruar “rregulla të reja për internetin”. Kompania dhe rrjetet e tjera sociale janë përballur me kritika për llojet e përmbajtjes që ata lejojnë të publikohen në platformën e tyre, raporton “Independent”.

Facebook ka argumentuar se mënyra më e mirë për të zgjidhur problemet, do të ishte që të mbajnë rrjetet sociale në një grup rregullash, për të cilin shefi Mark Zuckerberg ka argumentuar se do të ishte “më mirë për të gjithë”.

Javën e kaluar, Qeveria publikoi propozime të hershme për rregullimin e ri të dëmit në internet, duke përfshirë vendosjen e rregullatorit të transmetimit Ofcom përgjegjës për mbajtjen e llogarive të kompanive në internet nëse ata nuk do të respektojnë një detyrë të kujdesit për përdoruesit.

Tani Facebook ka publikuar rekomandimet e veta për rregullat e ardhshëm, të cilat sugjerojnë vendosjen e më shumë përgjegjësive ndaj kompanive për të bërë moderim të përmbajtjes, e cila do të jetë një nxitje e fortë që firmat të jenë më të përgjegjshme.

Ndarja e udhëzimeve të kompanisë në Twitter, kreu i Facebook për çështje dhe komunikime globale Sir Nick Clegg tha se Facebook dëshiron të punojë me politikëbërësit për të krijuar rregulla të reja për internetin.

Ne publikuam një Letër të Bardhë që ofron pesë parime që mund të kornizojë rregullimin e përmbajtjes, veçanërisht jashtë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që mban të sigurt internetin dhe mbron shprehjen e lirë.

Udhëzimet sugjerojnë që rregulloret duhet të “respektojnë shkallën globale të internetit dhe vlerën e komunikimeve ndërkufitare” dhe të inkurajojnë koordinimin midis rregullatorëve të ndryshëm kombëtar ndërkombëtarë, si dhe të shikojnë për të mbrojtur lirinë e shprehjes.

Duke shkruar në Financial Times, shefi i Facebook Mark Zuckerberg tha se kompania mbështeste nevojën për rregullim të ri në internet edhe nëse dëmtonte financiarisht Facebook-un.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat