Australia e padit Facebook-un për shkelje të privatësisë së 300 mijë përdoruesve

Teknologji

Australia e padit Facebook-un për shkelje të privatësisë së 300 mijë përdoruesve

Më: 9 mars 2020 Në ora: 09:08
Foto ilustrim

Komisionerja për informim i Australisë do ta padisë rrjetin e famshëm social, Facebook, për shkak të dyshimeve rreth shkeljes së privatësisë së 300 mijë australianëve. Rasti ka të bëjë me skandalin “Cambridge Analytica”.

Në rastin e dorëzuar në Gjykatën Federale, komisionerja Angelene Falk pretendon se Facebook-u ka kryer ndërhyrje serioze dhe të përsëritura në privatësinë e përdoruesve në kundërshtim me ligjin australian për privatësi, sepse të dhënat e mbledhura nga rrjeti social kanë kaluar në një aplikacion për profilizim politik, ndryshe nga qëllimi zyrtar.

Në mesin e të dhënave të mbledhura nga përdoruesit ishin përfshirë emrat, ditëlindjet, adresat elektronike, adresat e banimit, listat e miqve, pëlqimet e faqeve dhe mesazhet e shkëmbyera përmes Facebook-ut.

“Ne konsiderojmë se dizajni i platformës së Facebook-ut nënkuptonte që përdoruesit nuk kishin mundësi të ushtrojnë zgjedhje të arsyeshme në lidhje me atë se si do të publikohen të dhënat e tyre”, tha Falk.

Rreth 87 milionë përdorues të këtij rrjeti në mbarë botën ishin prekur nga skandali “Cambridge Analytica”, shkruan “The Guardian”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat