Facebook ka një problem koronavirusi, ai është WhatsApp - Bota Sot
Facebook ka një problem koronavirusi, ai është WhatsApp

Teknologji

Facebook ka një problem koronavirusi, ai është WhatsApp

Më: 21 mars 2020 Në ora: 14:41
Ilustrim

Qeveritë dhe zyrtarët mjekësorë po përpiqen t’i ofrojnë publikut informacion të saktë dhe në kohë në lidhje me koronavirusin e ri.

Por këto përpjekje po dëmtohen nga përhapja e dezinformatave mjekësore dhe shërimeve të rreme në një nga platformat më të njohura të mesazheve në botë, raporton “CNN”.

WhatsApp, e cila është në pronësi të Facebook, po vihet nën një kontroll të përtërirë se si merret me dezinformim, si përhapjet pandemike koronavirus në të gjithë globin, duke infektuar më shumë se 200,000 njerëz dhe duke vrarë mbi 8,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins.

Platforma është duke u përdorur për të përhapur mesazhe që shpesh përmbajnë një përzierje të pretendimeve të sakta dhe mashtruese, të cilat janë mashtruar nga ekspertët mjekësorë.

Problemi tani është aq i mprehtë sa udhëheqësit botërorë po u kërkojnë njerëzve që të ndalojnë shpërndarjen e informacionit të pa verifikuar duke përdorur aplikacionin.

Mosinformimi shpesh arrihet në telefonat inteligjentë në mesazhe që janë përcjellë nga një mik apo i afërm, dhe përfshin informacione të supozuara nga një mjek i shquar ose një mik i një shoku që punon në qeveri.

Shumë nga mesazhet përzierin këshilla të shëndosha, të tilla si si të lani duart siç duhet, me dezinformata. Një pretendim i rremë që po qarkullon: pirja e ujit të ngrohtë çdo 15 minuta do të neutralizojë koronavirusin.

Për shkak se mesazhet WhatsApp janë të koduara në një mënyrë që lejon që ata të shihen vetëm nga dërguesi dhe marrësi, zyrtarët e shëndetit publik dhe grupet e rojeve po përpiqen të gjurmojnë përhapjen e dezinformatave të koronavirusit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat