Sony ngadalëson shpejtësinë e shkarkimit të PlayStation - Bota Sot
Sony ngadalëson shpejtësinë e shkarkimit të PlayStation

Teknologji

Sony ngadalëson shpejtësinë e shkarkimit të PlayStation

Më: 31 mars 2020 Në ora: 09:33
Ilustrim

Sony po përdor shpejtësinë e kohës së shkarkimit të PlayStation në një përpjekje për të ndihmuar në ruajtjen e kapacitetit të internetit për përdoruesit e tjerë.

Sipas një postimi, është duke u punuar me ofruesit e shërbimeve të internetit për të ngadalësuar shpejtësinë e lojës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pasi të kenë marrë më parë masa në Evropë, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

“Ne besojmë se është e rëndësishme të bëjmë pjesën tonë për të adresuar shqetësimet e stabilitetit në internet pasi një numër i paparë njerëzit janë duke praktikuar distancimin social dhe po bëhen më të besueshëm në aksesin në internet”, shkruan ndërmarrja në një deklaratë.

Masa do të kërkojë të zbusë efektet e një fluksi të lojtarëve në internet të nxitur nga një pandemi e vazhdueshme koronavirus.

Ndërsa njerëzit kudo janë të detyruar të qëndrojnë në shtëpitë e tyre për shkak të masave të izolimit, kërkesa për shërbime në internet, përfshirë lojëra, është rritur shumë.

Kompania thotë se masa do të thotë që gamers online do të përjetojnë kohë “disi më të ngadalta ose të vonuara”, por ka premtuar se gameplay online do të jetë akoma “i fortë”.

“Ne do të vazhdojmë të ndërmarrim veprime të duhura për të bërë pjesën tonë për të ndihmuar në sigurimin e stabilitetit në internet pasi kjo situatë e paparë vazhdon të zhvillohet”, lexohet në postimin e Sony-it.

Sony do t’i bashkohet gjigantëve të tjerë të teknologjisë si YouTube, Amazon dhe Netflix në uljen e cilësisë së shkarkimeve të tyre në mënyrë që të përballojnë kërkesën e rritur. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat