SHBA aprovon masën e ndalimit të furnizimit me çipa të Huawei - Bota Sot
SHBA aprovon masën e ndalimit të furnizimit me çipa të Huawei

Teknologji

SHBA aprovon masën e ndalimit të furnizimit me çipa të Huawei

Më: 16 maj 2020 Në ora: 15:45
Foto ilustrim

Qeveria amerikane ka zbuluar se do të ndërpresë furnizimin me çipat e Huawei nga prodhuesit global, duke bërë një goditje tjetër të madhe për prodhuesin e madh kinez të pajisjeve teknologjike.

Sipas Reuters, Departamenti i Tregtisë amerikane tha se “do të targetojë strategjikisht gjysmëpërçuesit e Huawei që janë produkti i drejtpërdrejtë i softuerëve dhe teknologjive të caktuara të SHBA”. Departamenti pohoi më tej se masa “ndërpret përpjekjet e Huawei për të minuar kontrollet e eksportit të SHBA”.

Ndryshimi i rregullit do të detyrojë prodhuesit e huaj të që përdorin pajisjet e SHBA për të marrë një licencë nga Uashingtoni nëse dëshirojnë të furnizojnë çipa të Huawei ose kompani të lidhura me të.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat