Loja e famshme Solitaire e krijuar 30 vite më parë ka mbi 35 milionë lojtarë në muaj

Teknologji

Loja e famshme Solitaire e krijuar 30 vite më parë ka mbi 35 milionë lojtarë në muaj

Më: 23 maj 2020 Në ora: 11:50
Loja e famshme Solitaire

Loja e famshme Solitaire e Microsoft po mbush 30-vjeç sot.

Microsoft po feston këtë me një rekord lojtarësh që kanë luajtur brenda një dite. 35 milionë njerëz ende luajnë Solitaire çdo muaj.

Microsoft Solitaire u përfshi fillimisht si pjesë e Windows 3.0 në vitin 1990, i krijuar posaçërisht për të mësuar përdoruesit se si të përdorin një mi i kompjuterit.

Microsoft Solitaire, i njohur fillimisht si Windows Solitaire, është një nga lojërat më të luajtura në botë pasi është në çdo version të Windows për më shumë se dy dekada. Kjo do të thotë se ka dërguar në më shumë se një miliard kompjuterë.

Solitaire është lojë akoma aktive në të gjithë botën dhe luhet nga nga miliona njerëz, falë famës së saj të madhe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat