Shpejtësia më e lartë e internetit në botë sheh shpejtësinë e shkarkimit 1 milion herë më shpejt se sa ajo aktuale - Bota Sot
Shpejtësia më e lartë e internetit në botë sheh shpejtësinë e shkarkimit 1 milion herë më shpejt se sa ajo aktuale

Teknologji

Shpejtësia më e lartë e internetit në botë sheh shpejtësinë e shkarkimit 1 milion herë më shpejt se sa ajo aktuale

Më: 23 maj 2020 Në ora: 21:29
Foto ilustrim

Një normë prej 44 terabitësh për sekondë është mjaft e shpejtë për të shkarkuar 1 mijë filma HD në një sekondë të vetme.

Studiuesit në Australi kanë arritur një shpejtësi rekord botëror në internet prej 44.2 terabitëve për sekondë, duke lejuar përdoruesit të shkarkojnë 1 mijë filma HD në një sekondë të vetme.

Një ekip nga universitetet Monash, Swinburne dhe RMIT përdorën një çip optik “mikro-krehër” që përmbante qindra lazer infra të kuqe për të transferuar të dhëna nëpër infrastrukturën ekzistuese të komunikimit në Melburn.

Shpejtësia më e lartë tregtare e internetit kudo në botë është aktualisht në Singapor, ku shpejtësia mesatare e shkarkimit është 197.3 megabit për sekondë (mbps).

Në Australi, shpejtësia mesatare e shkarkimit është 43.4 mbps, 1 milion herë më e ngadaltë se shpejtësia e arritur në provën e fundit.

Bllokimi i koronavirusit ka vendosur një tendosje të konsiderueshme në infrastrukturën e internetit në muajt e fundit.

Në Evropë, ofruesve të rrjedhës iu kërkua që të degradojnë shërbimet e tyre në mars në mënyrë që të përballen me rritjen e trafikut. Netflix dhe YouTube ishin midis atyre që ranë dakord të ulin cilësinë e figurës për përdoruesit.

Zbatimi i pajisjes mikro-krehër do të lehtësonte këtë problem, sipas studiuesve. Gjetjet u botuan në revistën Nature Communications. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat