Facebook premton 200 milionë dollarë për bizneset dhe organizatat në pronësi të njerëzve me ngjyrë - Bota Sot
Facebook premton 200 milionë dollarë për bizneset dhe organizatat në pronësi të njerëzve me ngjyrë

Teknologji

Facebook premton 200 milionë dollarë për bizneset dhe organizatat në pronësi të njerëzve me ngjyrë

Më: 18 qershor 2020 Në ora: 21:43
Mark Zuckerberg

Drejtori i Përgjithshëm i Facebook, Mark Zuckerberg, ka bërë të ditur se javëve të fundit është angazhuar për të arritur drejtësi racore dhe barazi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në këtë drejtim, ai ka thënë se Facebook do të ofrojë mbi 200 milionë dollarë për të mbështetur bizneset dhe organizatat e udhëhequra nga njerëzit me ngjyrë.

“Ne kemi folur me pronarët e bizneseve të njerëzve me ngjyrë për të kuptuar se si mund t’i mbështesim më mirë, dhe në një afat të shkurtër, kemi dëgjuar që mbështetja financiare mund të ndihmojë ata, veçanërisht gjatë një goditjeje pandemike dhe ekonomike që ka ndikuar në mënyrë proporcionale komunitetet me ngjyrë”.

Megjithatë, sipas tij, ndërsa investimet financiare ndihmojnë, nuk është e mjaftueshme për të adresuar pabarazitë sistematike me të cilat komuniteti me ngjyrë është përballur për breza.

“Ne nuk mund të ndërtojmë produkte për t’i shërbyer botës pa një forcë pune të shumëllojshme dhe gjithëpërfshirëse. Ne kemi tashmë një qëllim që 50% e forcës sonë të punës të jetë nga komunitetet e nën-përfaqësuara deri në fund të vitit 2023, dhe ne do të jemi angazhuar më tej të dyfishojmë numrin e punonjësve me ngjyrë të Zi dhe latino-amerikanët në të njëjtin afat kohor. Gjatë pesë viteve të ardhshme, ne do të angazhohemi të kemi 30% më shumë njerëz me ngjyrë, duke përfshirë 30% më shumë të tillë në poste udhëheqëse. Ne gjithashtu do të vazhdojmë përpjekjet tona të vazhdueshme për të rritur përfaqësimin e grave në udhëheqje”, ka premtuar më tej Zuckerberg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat