Intimiteti i WhatsApp në rrezik nga fatura e re nga republikanët - Bota Sot
Intimiteti i WhatsApp në rrezik nga fatura e re nga republikanët

Teknologji

Intimiteti i WhatsApp në rrezik nga fatura e re nga republikanët

Më: 25 qershor 2020 Në ora: 22:31
Foto ilustrim

Senatorët i përshkruajnë platformat si Telegram dhe WhatsApp si ‘fusha të paligjshme të veprimtarisë kriminale’.

Një grup senatorësh republikanë kanë prezantuar një projekt-ligj për t’i dhënë fund përdorimit të “teknologjisë së fshehur me provë” të përdorur nga aplikacionet e mesazheve popullore si WhatsApp dhe Telegram.

Ligji për Qasje të Ligjshme ndaj të Dhënave të Kriptuara ka për qëllim “forcimin e interesave të sigurisë kombëtare”, por do të rrezikojë masat e sigurisë dhe të privatësisë të vendosura nga firmat e teknologjisë.

Nëse kalohet, mund të kërkojë që kompanitë të ndërtojnë të ashtuquajturat “dyer të pasme” në produktet e tyre, duke lejuar që bisedat private të arrihen nga palët e treta. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat