Një veçori e re e iSO 14 bëri ‘probleme’ në TikTok - Bota Sot
Një veçori e re e iSO 14 bëri ‘probleme’ në TikTok

Teknologji

Një veçori e re e iSO 14 bëri ‘probleme’ në TikTok

Më: 27 qershor 2020 Në ora: 16:00
Ilustrim

TikTok ka thënë se do të ndalojë të lëkundet në tastierat e përdoruesve të tij, pasi të identifikohet nga një veçori e re e iPhone.

Pas lëshimit të softuerit të ri iOS 14 të Apple, i cili aktualisht është i disponueshëm vetëm për zhvilluesit, doli që Apple kishte shtuar një veçori të re për të paralajmëruar përdoruesit nëse një aplikacion i caktuar po shikonte në klipin e tyre.

Ndërsa kontrollimi në clipboard mund të ishte një tipar i vlefshëm, alarmet që nxiteshin nga TikTok çuan në shqetësime të sigurisë në mesin e përdoruesve të cilët treguan se nuk kishte asnjë arsye të dukshme që aplikacioni të kërkonte atë që njerëzit kishin kopjuar dhe ngjitur.

Kompania tha se ajo kishte shtuar funksionin si një teknikë anti-spam, por që ajo ishte hequr tashmë.

“Pas lëshimit të beta të iOS 14 në 22 qershor, përdoruesit panë njoftime ndërsa përdornin një numër aplikacionesh të njohura”, tha kompania në një deklaratë për The Telegraph.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat