Facebook do të etiketojë postimet inflamatore nga Trump dhe politikanë të tjerë

Teknologji

Facebook do të etiketojë postimet inflamatore nga Trump dhe politikanë të tjerë

Më: 28 qershor 2020 Në ora: 00:47
Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg është ‘optimist që do të jemi në gjendje të përparojmë në këto sfida”.

Mark Zuckerberg ka njoftuar se Facebook do të fillojë të etiketojë poste inflamatore nga presidenti Donald Trump dhe politikanë të tjerë, pasi kompanitë më të mëdha të Amerikës pezullojnë reklamat mbi politikat e fjalës së urrejtjes së platformës.

Zuckerberg njoftoi se faqja e rrjeteve sociale do të azhurnojë gjuhën e saj të urrejtjes dhe politikat e dezinformimit, pasi më shumë se njëqind kompani u bashkuan me një bojkot kundër reklamimit në platformën e tyre.

Kompanitë përfshirë Unilever, Verizon dhe Ben dhe Jerry njoftuan se do të ndalonin reklamimin në Facebook, si pjesë e fushatës Stop Hate.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat