Facebook është duke u paditur nga një prej aksionarëve të tij për dështimet e tij në çështje racore - Bota Sot
Facebook është duke u paditur nga një prej aksionarëve të tij për dështimet e tij në çështje racore

Teknologji

Facebook është duke u paditur nga një prej aksionarëve të tij për dështimet e tij në çështje racore

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 14:07
Foto ilustrim

Aksionari Natalie Ocegueda ka pohuar se rezultati i mosveprimit të Facebook-ut ka rezultuar në bojkotimin e tij të fundit nga reklamuesit.

Shumë kompani, duke përfshirë Ben & Jerry’s, Unilever, Sony dhe Microsoft kanë tërhequr reklamat në faqen e rrjeteve sociale.

Procedimi gjyqësor, raporton Bloomberg, citon mungesën e veprimit të Facebook mbi deklaratën e Donald Trump gjatë protestave të Black Lives Matter.

Deklarata bëri jehonë një citat nga komisari i policisë në Miami, Walter Headley, në vitin 1967, në një kohë kur pati trazira brenda lagjeve të zeza në qytet.

Facebook gjithashtu është akuzuar për nxitje të një platforme përçarëse për të rritur fitimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat