Maska për fytyrën janë teknologji zhgënjyese të njohjes së fytyrës

Teknologji

Maska për fytyrën janë teknologji zhgënjyese të njohjes së fytyrës

Më: 29 korrik 2020 Në ora: 16:45
Maska për fytyrën

Sistemet kanë një shkallë gabimi deri në 50% kur përpiqen të identifikojnë individë të maskuar.

Një studim i ri ka zbuluar se maska ​​që mbrojnë njerëzit nga përhapja e koronavirusit gjithashtu kanë një përdorim të dytë, duke thyer algoritmet e njohjes së fytyrës.

Studiuesit nga Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë kanë zbuluar se algoritmet më të mira të njohjes së fytyrës kishin shkallë të konsiderueshme më të larta gabimi kur përpiqeshin të identifikonin dikë që kishte një maskë.

Studiuesit testuan algoritme që përputhen një me një, ku një foto krahasohet me një foto të ndryshme të të njëjtit person.

Kjo metodë e verifikimit zakonisht përdoret për të zhbllokuar telefonat inteligjentë ose për të kontrolluar pasaportat.

Ajo tërhoqi maska ​​digjitale mbi fytyrat në një koleksion fotografish të kalimit kufitar, dhe pastaj krahasoi ato foto kundër një baze të dhënash tjetër të personave të pa maskuar që kërkojnë viza dhe përfitime të tjera të imigracionit.

Agjencia thotë se skanoi 6.2 milion imazhe të rreth një milion njerëzve që përdorin 89 algoritme të furnizuar nga firmat e teknologjisë dhe laboratorët akademikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat