Lansohet Instagram Reels që lejon njerëzit të krijojnë video të shkurtra dhe me muzikë - Bota Sot
Lansohet Instagram Reels që lejon njerëzit të krijojnë video të shkurtra dhe me muzikë

Teknologji

Lansohet Instagram Reels që lejon njerëzit të krijojnë video të shkurtra dhe me muzikë

Më: 6 gusht 2020 Në ora: 09:12
Foto ilustrim

Instagram po tenton të tërheqë disa përdorues nga TikTok-u, me Reels, i cili po vjen në treg në më shumë se 50 vende, përfshirë SHBA, Britani të Madhe, Japoni dhe Australi, si në iOS ashtu edhe në Android.

Ngjashëm me TikTok, Reels lejon njerëzit të krijojnë video me forma të shkurtra të vendosura në muzikë që mund të ndahen me miqtë dhe ndjekësit dhe të zbulohen gjatë shfletimit të aplikacionit.

Është mundësia më e re për Instagram që të sjellë përdoruesit, të rrisë sasinë e kohës që njerëzit kalojnë në aplikacion çdo ditë dhe të vendosen si një platformë argëtuese video.

Reels u lejon njerëzve të regjistrojnë video deri në 15 sekonda dhe të shtojnë muzikë popullore, si dhe një grup filtrash dhe efektesh.

Nisja e Reels vjen pasi TikTok përballet me një ndalim të mundshëm në Shtetet e Bashkuara nga presidenti, Donald Trump ose një blerje e mundshme e pjesshme nga Microsoft.

Dallimi më i madh i Reels nga TikTok është lidhja e tij me ekosistemin gjithëpërfshirës të Instagramit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat