Apple sjell rregullim të plotë të sistemit operativ - Bota Sot
Apple sjell rregullim të plotë të sistemit operativ

Teknologji

Apple sjell rregullim të plotë të sistemit operativ

Më: 7 gusht 2020 Në ora: 16:11
Apple

Apple ka lëshuar një beta publike të sistemit të saj të ri operativ MacOS për kompjuterët.

Përditësimi mban emrin Big Sur dhe MacOS 11, duke shënuar rishikimin e parë të madh numerik që kur lëshoi ​​MacOS X pothuajse 20 vjet më parë.

Ajo sjell me vete një rregullim të plotë të sistemit operativ, me një pamje plotësisht të ridizajnuar që e sjell atë më shumë në përputhje me sistemin operativ iPhone dhe iPad, iOS.

Kjo vjen përpara një tranzicioni të ngjashëm në pajisjen e përdorur për Mac-et e Apple.

Larg pamjes së re, azhurnimi sjell karakteristika të reja duke përfshirë atë që Apple e quajti “azhurnimin më të madh në Safari ndonjëherë” dhe veçori të reja në aplikacionet Hartat dhe Mesazhet.

Por natyra e rëndësishme e azhurnimit do të thotë që beta e hershme mund të ketë më shumë gabime ose probleme të vogla se zakonisht.

Apple gjithashtu këshillon që përdoruesit të mund të instalonin programin e ri ose në një “sistem dytësor ose pajisje”.

Përditësimi i plotë nuk do të jetë në dispozicion të publikut deri në “këtë vjeshtë”, tha Apple.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat