Trump akuzon TikTok për përhapjen e dezinformatave rreth COVID-19 - Bota Sot
Trump akuzon TikTok për përhapjen e dezinformatave rreth COVID-19

Teknologji

Trump akuzon TikTok për përhapjen e dezinformatave rreth COVID-19

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 21:06
Foto ilustrim

Presidenti i Amerikës, Donald Trump ka nënshkruar urdhrin ekzekutiv për të ndaluar çdo transaksion me bazë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për TikTok dhe WeChat.

Trump tha se TikTok-u kap informacione nga përdoruesit e saj dhe mund të përdoret nga Kina për të gjetur vendndodhjen e punonjësve federal.

Urdhri gjithashtu akuzon TikTok për përhapjen e dezinformatave që mund të përfitojnë nga Partia Komuniste Kineze, përfshirë teoritë e komplotit për origjinën e koronavirusit.

Twitter dhe Facebook kanë hequr postimet e Trump lidhur me COVID-19 për transmetimin e informacionit të rremë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat