Fortnite është hequr nga Google Play Store, disa orë pasi e njëjta ndodhi në Apple

Teknologji

Fortnite është hequr nga Google Play Store, disa orë pasi e njëjta ndodhi në Apple

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 16:31
Fortnite

Do të thotë që lojtarët si në iPhone ashtu edhe në Android tani nuk janë në gjendje të marrin lojën përmes kanaleve zyrtare.

Loja vazhdon të jetë e disponueshme në faqen e internetit të zhvilluesit, për shembull, ku mund të shkarkohet falas. Mund të shkarkohet gjithashtu përmes dyqanit të aplikacioneve të Samsung.

Heqja e Fortnite është një pasojë e një përballje mes zhvilluesit të saj Epic Games dhe Apple dhe Google.

Epic argumenton se duhet të jetë në gjendje t’i lejojë njerëzit të shpenzojnë para në lojë pa paguar tarifën e zakonshme Apple dhe Google për ta bërë këtë përmes platformës së tyre, por ato kompani argumentojnë se duke bërë kështu është kundër rregullave të sistemeve operative që ata drejtojnë.

Të dyja kompanitë kanë argumentuar se fondet e tyre të prera kanë sistemet e pagesave dhe masat e sigurisë që marrin lojtarët kur blejnë nëpër dyqanet e aplikacioneve.

Pika e rëndësishme për mosmarrëveshjen e re erdhi kur Epic Games shtoi mundësinë për të lejuar njerëzit ose të paguajnë përmes rrugës së zakonshme të blerjes brenda aplikacionit ose të shkojnë drejtpërdrejt në Epic, me kompaninë që ofron një zbritje prej 30% për këdo.

Menjëherë pasi ajo ndodhi, loja u hoq nga Google Play Store dhe Apple App Store.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat